(04.11.2014)

 

58. Türkiye Milli Pediatri Kongresi
22-26 Ekim 2014, Belek, Antalya

Türkiye Milli Pediatri Derneği’nin (TMPD) 58. Kongresi 22-26 Ekim 2014 tarihlerinde Belek, Antalya’daki Kaya Palazzo Otel ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Bu yılki kongre, 13. Milli Çocuk Hemşireliği Kongresi, 35. UMEMPS (Ortadoğu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Dernekleri Birliği) Kongresi ve 14. UNIPSTR (Türkçe Konuşan Ülkeler ve Orta Asya Ülkeleri Pediatri Dernekleri Birliği) Kongresi ile eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Ayrıca, kongrenin hemen öncesinde 21-22 Ekim 2014 tarihlerinde Türkiye Milli Pediatri Derneği ve Amerikan Pediatri Akademisi’nin ortaklaşa düzenlediği iki günlük Çocuk Hastalıkları Kursu yapıldı. Bunun dışında, 58. Türkiye Milli Pediatri Kongresi kapsamında dört kurs daha gerçekleştiridi. Bunlar; Çocuk Acil ve Yoğun Bakım Kursu,Yenidoğan Mekanik Ventilasyon Kursu, Gelişimi İzleme ve Destekleme Rehberi Uygulayıcı Eğitimi Kursu ve Ergen Sağlığı Kursu’dur.
Her dört kongrenin açılışı 23 Ekim 2014 günü saat 17:00’de başlayan ortak bir törenle gerçekleştirildi. Bu törende, Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri ve Kongre Başkanı Prof.Dr. Enver Hasanoğlu’nun açış konuşmasından sonra, Türkiye Milli Pediatri Derneği Başkanı Prof.Dr. Feyza Darendeliler, UNIPSTR Başkanı Prof.Dr. Nasib Guliyev, UMEMPS Başkanı Joseph Haddad, Amerikan Pediatri Akademisi Yönetici Direktörü ve Uluslararası Pediatri Birliği Vakfı (IPAF) Başkanı Prof.Dr. Errol Alden, Uluslararası Pediatri Birliği (IPA) Başkanı Andreas Konstantopoulos ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı eşi Dr. Raisa Atambayeva katılımcılarla kongreyle ilgili görüş ve düşüncelerini paylaştı. Türkiye Milli Pediatri Derneği Yönetim Kurulu kararına uygun olarak Dr. Andreas Konstantopoulos’a çocuk sağlığına yaptığı katkılardan dolayı Türkiye Milli Pediatri Derneği Onursal Üyelik belgesi takdim edildi. Törenin sonunda katılımcılar Senfonik Orkestra’nın seslendirdiği eserler eşliğinde hoş vakit geçirdiler.

Eşzamanlı yürütülen bu dört kongre ve kurslarda 271 konuşmacı, dört gün boyunca 11 ayrı salonda, 50’nin üzerinde konferans, panel, uydu sempozyum, uzmanına danışalım toplantıları, çalıştay ve sözlü bildiri oturumlarında 1500’ün üzerindeki katılımcıyla bilgi ve deneyimlerini paylaştılar. Düzenlenen 5 kursa yoğun ilgi ve katılım oldu. Kongrede, çocuk sağlığı ve hastalıklarının her alanından konular tartışılmakla birlikte özellikle afetlerden ve savaşlardan etkilenen çocukların durumu, yaşadıkları sorunlar, ülkemizde barınan Suriye’li mülteci çocuklar için yapılabilecekler konusuna vurgu yapıldı. Çocuk sağlığının korunması ve iyileştirilmesi için hedefler ve bu hedeflere ulaşmak konusunda geliştirilen stratejilere yer verildi. Alınan yol ve aşılması gereken engeller konusu tartışıldı. Çocuk gelişimi, beslenme, aşılar, büyüme, obezite yoğunlukla üzerinde durulan konular oldu. Toplam 548 sözlü ve poster sunumu yapıldı.

Türkiye Milli Pediatri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve Şube Temsilcilerinin katılımıyla 24.10.2014 tarihinde genişletilmiş yönetim kurulu toplantısı düzenlendi. Bu toplantıda 58. Türkiye Milli Pediatri Kongresi ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. 59. Kongre ile ilgili görüşüldü. Değişik zaman, mekan ve ulaşım koşulları göz önünde bulundurularak gelecek kongrenin yine Belek’te Sueno Otel ve Kongre Merkezi’nde yapılması görüşüne varıldı. Toplantıda Şube etkinlikleri ile ilgili değerlendirme yapıldı. Hazırlanan yan dal uzmanlık kılavuzlarının paylaşımı ile ilgili yöntem önerilerinde bulunuldu.

Ayrıca, Yan Dal Dernekleri temsilcileri ve TMPD Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıda yapılmış olan anket çalışmaları ve hazırlanan yan dal kılavuzları konusunda bilgi verildi. Bu alanda ne şekilde ilerleneceği ve hazırlanan kılavuzların pediatristlere hangi yöntemler kullanılarak ulaştırılacağı konuları tartışıldı.

TMPD Yönetim Kurulu kongreyi destekleyen firma temsilcilerinin beklenti ve memnuniyetlerini değerlendirmek ve geri bildirim almak amacıyla bir başka toplantı daha düzenledi. Firma temsilcilerinin görüş ve önerileri, geri bildirimleri alındı.

Kongrenin sosyal programı katılımcıların yoğun bilimsel gündemden bir nebze uzaklaşmasına ve hoş vakit geçirerek dinlenmesine yardımcı oldu. Kongre açılış töreninde sahne alan Senfonik Orkestra en sevilen klasik eserleri mükemmel şekilde seslendirirken, Harem Seraglio folklorik gösterisi konuklara Anadolu kültüründen güzel  örnekler sundu. Pianist Gülsin Onay’ın piyano resitali ve Gala yemeğindeki Ferhat Göçer konseri katılımcıların eşsiz zamanlar geçirmesini sağladı. Kongrenin kapanışında sunumları değerlendirme kurulu tarafından ödüle layık görülen araştırmacılara Türkiye Milli Pediatri Derneği tarafından üç sözel sunum ve bir poster ödülü verildi. Ayrıca bir araştırmacıya sözel sunumu için Prof.Dr. Enver Hasanoğlu ödülü takdim edildi.

Kongre boyunca  TMPD, Amerikan Pediatri Akademisi, IPA, IPAF, UMEMPS ve UNIPSTR temsilcilerinin birlikte gerçekleştirdikleri toplantılar, ikili görüşmeler farklı coğrafyalarda çocuk sağlığı alanında çalışan meslektaşlar arasında yeni ilişkilerin ve işbirliklerinin oluşmasına olanak sağladı.

Sonuç olarak, yaklaşık 30 ayrı ülkeden 1500’ü aşan katılımcının katkılarıyla ve  T.C.Başbakanlık Tanıtım Fonu’nun desteğiyle gerçekleştirdiğimiz bu yılki kongrelerin çocuk sağlığı alanında çalışanlar için faydalı ve verimli olduğunu, bizleri çocuklar için daha iyi bir yaşam, daha iyi bir sağlık hizmeti amacımıza bir adım daha yaklaştırdığını umuyoruz.

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu
Kongre Başkanı